Lina Dynamiczna BNT DYNAMIC Smart 9.8 LiteLina BNT Dynamic Smart 9.8 Lite odznacza się znakomitą wytrzymałością oraz wysoką wartością użytkową za korzystną cenę. Dostarcza wyśmienity komfort użytkownikowi i staje się w ten sposób właściwym wyborem dla szerokich kręgów wspinaczy. 


9,67 zł
Brutto

Ilość
W magazynie


 

Regulamin sklepu

 

Wysyłka

Lina BNT Dynamic Smart 9.8 Lite odznacza się znakomitą wytrzymałością oraz wysoką wartością użytkową za korzystną cenę. Dostarcza wyśmienity komfort użytkownikowi i staje się w ten sposób właściwym wyborem dla szerokich kręgów wspinaczy. 

Parametry techniczne liny BNT Dynamic Smart 9.8 Lite
 • Typ liny : pojedyncza
 • Średnica: 9,8mm
 • Waga: 64 g/m
 • Ilość odpadnięć UIAA: 7
 • Siła graniczna: 7,9kN
 • Posuw oplotu: 0,1%
 • Wydłużenie statyczne: 6%
 • Wydłużenie dynamiczne: 34%
 • Węzłowatość: 0,9
 • Certyfikacja: EN 892, CE 1019

Lina dynamiczna BNT Dynamic to lina pojedyncza. Jest to podstawowa i najbardziej powszechna lina do wspinaczki. Zgodnie z nazwą tego typu lin używa się pojedynczo, czyli wspinacze do asekuracji, zjazdów itp. używają jednej żyły liny. Liny pojedyncze są przeznaczone przede wszystkim do wspinaczki na sztucznej ścianie oraz w rejonach skałkowych, gdzie przebieg dróg nie jest bardzo skomplikowany. Liny te są odpowiednie na skały, pionowe ściany, sztuczne ścianki wspinaczkowe oraz do zdobywania wielkich ścian (big walls) Do niedawna najczęściej używano lin o długości do 50 m. Obecnie w Polsce standardem stała się lina o długości 60 m, ponieważ stale rośnie liczba dróg, na których konieczne jest użycie liny o takiej długości. W wielu zagranicznych rejonach potrzebna jest natomiast dłuższa lina: 70-80m.

Lina BNT Dynamic posiada symbol zgodności CE, deklarujący, że produkt ten spełnia wymagania odpowiednich przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej

Nasz produkt spełnia również wymagania norm Międzynarodowej Unii Stowarzyszeń Alpinistycznych (Union Internationale des Associations d'Alpinisme) UIAA oraz ISO 9001:2000. Wymagania UIAA są jeszcze bardziej surowe od wymagań norm europejskich. Normy ISO – Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej) ustalają zasady całego systemu zarządzania jakością i służą do zagwarantowania stałej jakości produktów i usług

Średnica – parametr mierzony jest pod obciążeniem 10 kg

Waga – podana waga określa wagę liny w stosunku do 1 metra długości

Ilość odpadnięć - parametr określający wytrzymałość liny. W teorii im więcej rwań lina wytrzymuje, tym jest trwalsza i mocniejsza. Aby lina otrzymała atest na linę wspinaczkową (EN 892) musi wytrzymać odpowiednią ilość odpadnięć.
Dla lin pojedynczych jest to minimum 5 odpadnięć z ciężarem 80 kg. Siła uderzenia dla pierwszego odpadnięcia wynosi 12 kN.
Liczba odpadnięć nie podaje, ile razy można zaliczyć lot na linie przed wymianą na nowy model. Podczas testów lin dynamicznych sprawdza się, ile następujących po sobie rwań wytrzyma lina pod wpływem ciężaru 80 kg (dla lin pojedynczych). Ciężar zrzucany jest co 5 minut, nie dając linie czasu na regenerację, z wysokości generującej współczynnik odpadnięcia f = 1,714.
Liczba odpadnięć oznacza więc liczbę kolejnych wytrzymanych przez linę zrzutów ciężaru bez jej uszczerbku. Normą dla lin dynamicznych, zgodnie z certyfikacją EN 892, jest minimum 5 odpadnięć.

Siła graniczna - maksymalna wartość siły, jaką lina może przekazać na ciało wspinacza podczas pierwszego odpadnięcia Norma EN 892 dla lin dynamicznych dopuszcza siłę rwania mniejszą niż 12 kN. Taka wartość nie powinna powodować uszczerbku na ciele. Siła rwania jest bardzo ważnym parametrem liny wspinaczkowej. Najistotniejszym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo podczas odpadnięcia od ściany. Pojedyncze liny dynamiczne mają siłę rwania ok. 8-9 kN.
Im mniejsza siła rwania, tym więcej energii pochłania lina, a mniej przekazywane jest na ciało

Posuw oplotu - Jest to termin określający przesuwanie się oplotu względem rdzenia. Nie może wynosić więcej niż +/- 1%, a idealnie, jeśli wynosi zero. W praktyce przesuw oplotu może doprowadzić do tego, że lina będzie się szybciej zużywała, rdzeń będzie wysuwał się na końcach liny, itp.

Wydłużenie statyczne - nowa lina pod obciążeniem statycznym 80 kg może się wydłużyć maksymalnie o 10% (liny pojedyncze i podwójne). Wydłużenie dynamiczne – podczas testowania lin mierzy się, o ile wydłuża się lina podczas pierwszego odpadnięcia. Przyjmuje się, że to wydłużenie nie może wynieść więcej niż 40%.

Węzłowatość - współczynnik określający giętkość liny. Wyjątkowa elastyczność to jedna z najważniejszych cech lin alpinistycznych. Jak ją zmierzyć? Na badanej linie wiąże się prosty węzeł i w przypadku lin pojedynczych obciąża ciężarem 10-ciu kg. Następnie dokonuje się pomiaru wewnętrznej średnicy węzła i średnicy liny. Węzłowatość wyraża stosunek między średnicą liny a wewnętrzną średnicą węzła na linie. Współczynnik nie może przekroczyć wartości 1,1.

Żywotność liny

Dokładnie określić żywotność liny jest zadaniem bardzo skomplikowanym. Bardzo korzystne jest prowadzenie dziennika użytkowania, w którym zapisywane są wszystkie pokonane metry, z odpadnięciami i długościami lotu włącznie.

UWAGA! Istnieje ogólna zasada, która mówi, że linę należy wycofać z eksploatacji za każdym razem, kiedy współczynnik opadnięcia przekroczy wartość 1. (Współczynnik odpadnięcia, to parametr wyrażający stosunek długości lotu wspinacza do długości liny pracującej w czasie hamowania lotu)

Linę należy bez względu na okres zużycia zlikwidować w przypadku:
 • kontaktu liny z chemikaliami, zwłaszcza z kwasami,
 • oplot uszkodzono do takiego stopnia, że widać rdzeń,
 • oplot jest wyjątkowo zużyty lub bardzo postrzępiony,
 • wystąpił widoczny posuw oplotu,
 • lina jest mocno zniekształcona (zesztywniała, widoczne są nacięcia, miejscowe zmniejszenie lub zwiększenie grubości),
 • lina doznała wyjątkowego obciążenia (np. ciężkie opadnięcie),
 • lina jest wyjątkowo zanieczyszczona przez zanieczyszczenia
 • została uszkodzona przez działanie ciepła, otarcia lub została spalona przez tarcie,
 • została przekroczona przez producenta żywotność, zalecana w instrukcji obsługi (mimo, że lina nie była używana).


Wycofanie z eksploatacji jest konieczne również w momencie subiektywnej utraty zaufania do liny.
dynamiczna-9.8mm-bnt
630 Przedmioty

Specyficzne kody